Yuba - co to właściwie jest?!

 

Czym jest Yuba?

Wolicie lightowy czy hardcorowy opis Yuby?

Pierwszy wybór jest ważny bo może Was zniechęcić do wspaniałego surowca lub otworzyć na nowe doznania.

W wersji light - to białko zbierające się na powierzchni gotowanego mleka sojowego. 

W wersji hard core - to po prostu kożuch tworzący się na gotowanym mleku sojowym, powstający w trakcie produkcji tofu.

Dla wrażliwych - to jak kożuch z mleka, pamiętacie go z dzieciństwa?  

 

Historia Yuby jako pierwszego zamiennika mięsa

Legenda mówi, że dawno dawno temu, na świętej górze Yuden znajdowała się gospoda Kinshiya Inn, odwiedzana przez wielu pielgrzymów. Gospodę prowadziła staruszka, która tworzyła niezwykłe potrawy z mielonej soi i mleka sojowego. Jedną z potraw była cienka powłoka, kożuch świeżo zdjęty z gotowanego mleka sojowego, mocno przyprawiony i usmażony. Potrawa była przysmakiem pielgrzymów, z czasem stała się słynna i została rozpowszechniona w różnych regionach Chin i Japonii.

Tą legendą Chińczycy tłumaczą pochodzenie nazwy Yuba. YU od nazwy góry Yuden, a BA oznacza starą kobietę. Może coś w tej legendzie jest, bo pomarszczona powierzchnia Yuby dodatkowo rzeczywiście przypomina pomarszczoną dłoń starej kobiety.

Jednak w Japonii etymologię nazwy tłumaczy się inaczej: YU to "gorąca woda", BA oznacza "liść" lub po prostu "płaską rzecz".

Pierwsze wzmianki o Yubie pochodzą z Japonii z 1695 roku, z chińskiej księgi wydanej w Japonii. 

Nie jest więc jasne czy ojczyzną Yuby jest Japonia czy Chiny.

Pewne jest jednak, że pochodzenie Yuby jest znacznie wcześniejsze niż ww. wzmianki o niej.

Pierwsze na świecie analogi mięsa wyprodukowane z Yuby zostały opracowane z całą pewnością w Chinach, przez buddyjskich mnichów.

Arkusze Yuby były przez nich związywane sznurkiem i gotowane na parze do momentu uzyskania mięsistej konsystencji. Gotowe produkty mnisi sprzedawali m.in jako wegetariańskie kiełbaski.

Rola Yuby jako zamiennika mięsa z czasem rozwinęła się do tego stopnia, że przyprawione skrawki świeżej Yuby wkładano w dwuczęściowe foremki, zazwyczaj w kształcie kurczaka, kaczki lub ryby, zamykano, zaciskano i gotowano na parze. Gdy po ostudzeniu foremka była otwierana, ze środka wyjmowano doskonale uformowanego, delikatnego "kurczaka bez kości". Na koniec ugotowany kurczak z Yuby był smażony.

Analogi mięsa z Yuby najpopularniejsze były w Taipei i Pekinie. Prezentowane i sprzedawane na straganach i w restauracjach jako niemal idealne repliki oskubanych kur, kogutów czy kaczek i opatrywane takimi nazwami jak Kurczak Buddy czy Kaczka Buddy.  

 

Wartości odżywcze

Dla wegetarian i wegan Yuba do dziś jest doskonałym zamiennikiem mięsa. Choć powstaje przy produkcji tofu, ma nieco inne wartości odżywcze niż tofu.

Niemal nie zawiera tłuszczu, jest produktem wysoko-węglowodanowym, a ilością białka dorównuje mięsu z kurczaka (20%).

 

Yuba, suszona skórka tofu w 100g w porcji % RWS w porcji
Energia (kj) 1375 688 8,2%
Energja (kcal) 328 164 8,2%
Tłuszcz (g) 0,57 0,3 0,4%
  w tym nasycone 0,00 0 0
Węglowodany (g) 62,9 31,5 12,1%
  w tym cukry (g) 8,6 4,3 4,8%
Białko (g) 20 10 20%
Sól (g) 1,3 6,7 10,8%

 

Jak smakuje Yuba? 

Jest orzechowa w smaku, delikatna, ale jednocześnie sprężysta. Przypomina w konsystencji skórkę kurczaka. Łatwo wchłania aromaty, przyprawy i jest świetnym składnikiem sosów i dressingów. 

Świeżą Yubę można jeść bez gotowania, używając np. do sałatek.

Suszona musi zostać ponownie uwodniona przed użyciem. Laski / płaty Yuby powinny być moczone w wodzie przez kilka do kilkunastu godzin, a następnie gotowane w bulionie lub na parze przez min. 40-60 min.  

 

Jak wykorzystywać Yubę?

Nawodniona, ugotowana, drobno pokrojona Yuba to produkt, który w daniach skutecznie zastępuje kurczaka. Można jej używać do sosów np. potrawki, sałatek np. sałatki curry z ryżem i ananasem, yubą i majonezem czy jako składnika azjatyckich dań stir fry np. z dodatkiem warzyw morning glory czy kapusty pak choi. Możliwości wykorzystania Yuby są ogromne. Sky is the limit!

 

Yuba, sucha skórka tofu

Źródła: www.sojainfocentrum.com www.kuchnia.wp.pl