Wysokie dawki D3 czyli jak rozmawiano o niedoborach w Polsce i co z tego wynikło.

 

Długo wyczekiwana Uchwała Zespołu do Spraw Suplementów

19 lutego 2021 r. na mocy Uchwały 1/2021 Zespół do Spraw Suplementów Diety dopuścił w suplementach diety następujące maksymalne dawki witaminy D:

  • 2 000 IU dla zdrowych osób dorosłych do 75 roku życia,
  • 4 000 IU dla zdrowych osób dorosłych od 75 roku życia.

Uchwała była zwieńczeniem długiej dyskusji na temat odpowiednich dawek witaminy D3 zawartej w suplementach sprzedawanych na terenie Polski.

Witamina d3

Kropla drąży skałę, a argumenty są najważniejsze

GIS (Główny Inspektor Sanitarny) i PIS (Państwowa Inspekcja Sanitarna) uparcie twierdziły, że maksymalna dawka witaminy powinna wynosić 2000IU i ani jednostki więcej. Suplementy zawierające wyższe stężenia odmowę legalizacji, jak BICAPS D3 4000IU czy OLICAPS D3 4000IU, produkty planowane do wprowadzenie przez polskiego producenta suplementów Formeds.

GIS I PIS odmawiały podniesienia maksymalnych dawek D3 pomimo opinii EFSA (European Food Safety Authority), "Zasad suplementacji i leczenia wit. D3 - nowelizacja z 2018r" oraz innych specjalistycznych źródeł, które od lat potwierdzają, że:

  • dieta pokrywa maksymalnie 20% zapotrzebowania na witaminę D3, przy czym dieta przeciętnego Polaka niestety odbiega od ideału, a dieta wegańska pokrywa jeszcze mniej
  • efektywna synteza przezskórna (pokrywająca 80% zapotrzebowania na wit. D3) ze względu na położenie geograficzne Polski jest możliwa jedynie od maja do września, z zachowaniem odpowiedniej ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. Synteza ta jest dodatkowo ograniczona przez m.in. zanieczyszczenie środowiska, zbyt dużą masę ciała oraz stosowanie filtrów słonecznych.
  • zwiększone zapotrzebowanie na wit. D3 wykazuje kilka grup osób, w tym m.in. Seniorzy, weganie i wegetarianie.

Polski producent Suplementów Formeds uważa, że zmiana stanowiska krajowych instytuji sanitarnych GIS i PIS to sukces całej branży suplementów.

Czekamy na wegańską D3 4000IU

"Uchwała dopuszczająca 4000 IU wit. D3 w suplementach diety to wspólny sukces całej branży suplementów, która solidarnie walczyła o zalegalizowanie dawki. Pragniemy zwrócić uwagę na wkład Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, która kilkakrotnie w imieniu branży składała swoje stanowisko wnioskując o weryfikację limitu zawartości wit. D3 i podwyższenie go dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na tę witaminę. ForMeds ma szczęście być częścią KRSiO. Ogromny wkład mają również Nasi klienci, którzy niezmiennie wyrażają zainteresowanie produktami, które przez tak długi czas były sporne."  czytamy w komunikacje wydanym przez Formeds.

Czekamy na produkcję wegańskiej witaminy D3 w wysokiej dawce, a tymczasem polecamy wegańską D3 Helhetshalska 3000IU