To oficjalne - mamy wegańską flagę!

 

 

Zaczęło się od konkretnej potrzeby. Gad Hakini, grafik, zawodowo pracujący w firmie komputerowej, a prywatnie wykorzystujący swoje graficzne umiejętności do promowania weganizmu, postanowił stworzyć wegańskiego super bohatera. Zaczął rysować komiks z jego postacią. Podczas pracy doszedł do wniosku, że jego bohaterowi potrzebna jest flaga. Wtedy zaczął szukać wegańskiej flagi….

 

V - jak vegan

Grzebał w sieci, kontaktował się z organizacjami wegańskimi i jedyne co znalazł to pojedyncze szkice, nieprofesjonalne, stworzone niezgodnie z zasadami projektowania flagi, a do tego nigdy nie wypromowanie i szeroko nie publikowane. Dotarł za to do różnych wariacji na temat litery V - jak weganizm, używanych lokalnie, z reguły do komercyjnego oznaczania produktów wegańskich w poszczególnych krajach czy regionach.

Na etapie poszukiwań zgromadził jednak ważną wiedzę. Po pierwsze zebrał różnorodną interpretację weganizmu płynącą od organizacji wegańskich z całego świata, po drugie zrozumiał, że koncepcja "jego" flagi powinna bazować na pomyśle tęczowej flagi LGBT.

 

W grupie łatwiej? Czyli ile osób, tyle koncepcji!

W maju 2017 powstała na facebooku grupa Vegan Flag, do której dołączali także inni, którzy chcieli uczestniczyć w tworzeniu wegańskiej flagi. I wtedy zaczęło się!

Czy na wegańskiej fladze powinny być zwierzęta? Niektórzy twierdzili, że oczywiście tak. Bardziej radykalne głosy dodawały, że nie tylko zwierzęta, ale też kolor czerwony, który ma symbolizować ubój zwierząt. Ostatecznie jednak grupa twórców zgodnie stwierdziła, że flaga wegańska nie dotyczy zwierząt (?!)

 

Symbolika wegańskiej flagi

Ludzie i zwierzęta są sobie równe. Ostateczny brak symbolu zwierząt na fladze ma właśnie podkreślać tę równość i nie skupiać uwagi jedynie na zwierzętach. Bo filozofia życia wegan na całym świecie jest szeroka i otwarta. Zieleń flagi symbolizuje miłość wegan do Ziemi, we wszystkich jej aspektach. Kolor niebieski to symbol walki o lepszy i czystszy świat.

 

Komu flagę, komu?

Flaga pojawiła się w sieci jako OPEN SOURCE. Jest bezpłatna do otwartego wykorzystania i rozpowszechniania. Może wziąć ją każdy i wykorzystać jako naklejkę na zderzak, magnes na lodówkę, haft na ręcznikach, wzór na t-shirtach, torbę na zakupy, myszkę, długopis czy co tylko podpowie mu wyobraźnia.

Sky is the limit!

Wegańska flaga

 

 

Źródła: (VeganFood@Living.com, http://www.veganfoodandliving.com/international-vegan-flag-launched/, Facebook - https://www.facebook.com/VeganFlag/)