Suplementy ortomolekularne…. czyli jakie?

 

Medycyna ortomolekularna, zgodnie z koncepcją jej twórcy, noblisty Linusa Paulinga ma na celu przywracanie równowagi molekularnej organizmu, na podstawie jego indywidualnej biochemii. Skomplikowane?

To zacznijmy jeszcze raz, tym razem mówiąc po ludzku.

"Dobry lekarz powinien rozpocząć kurację od zalecenia odpowiedniej diety".

I w tym stwierdzeniu kryje się cała tajemnica medycyny ortomolekularnej, która jest niczym innym jak praktyką zapobiegania i leczenia chorób poprzez dostarczanie organizmowi optymalnych ilości substancji, które są dla niego naturalne i zapewnią wydajne funkcjonowanie .

Medycyna ortomolekularna zajmuje się właśnie dopasowaniem ilościowym i jakościowym substancji odżywczych indywidualnie, do każdego organizmu. Stężenie ich występowania może różnić się nie tylko w stanie zdrowia i choroby tego samego człowieka, ale także w związku z uwarunkowaniami środowiskowymi, jego stylem życia czy prowadzoną dietą.

Zadaniem suplementacji ortomolekularnej jest dostarczenia składników odżywczych: witamin, aminokwasów, aminocukrów, mikroelementów, enzymów i wielu innych substancji w dokładnie  takiej ilości, aby podtrzymać prawidłowe funkcjonowanie konkretnego organizmu, a także jego odporność i wytrzymałość. Dzięki takiemu podejściu, potrzeby osób z różnymi dolegliwościami lub z uwagi na szczególny stan fizjologiczny, w którym się znajdują, są trafnie rozpoznawane, a niedobory skutecznie uzupełniane.

Dlatego, dla wegan, czyli osób, których organizmy nie produkują i nie gromadzą niektórych niezbędnych substancji odżywczych nie występujących naturalnie w diecie roślinnej, sprowadzamy suplement ortomolekularny przeznaczony właśnie dla nich.

#weganizmbeztrosk

 

 

_____________________

Termin ortomolekularny pochodzi od greckich słów "ortho" ( poprawny, prawy) oraz "molecule" (cząsteczka) i został po raz pierwszy użyty w 1968r. przez Linusa Paulinga, dwukrotnego laureata Nagrody Nobla, w głośnym artykule "Psychologia ortomolekularna", opublikowanym w medycznym magazynie "Science".

 

Żródła: Orthomolecular.org. (http://orthomolecular.org/) | "Orthomolecular Psychiatry" by Linus Pauling (https://profiles.nlm.nih.gov/ps/access/MMBBJQ.pdf), 1997 | Film pochodzi ze strony http://orthomolshop.pl/