Spargelsilvester-wielki finał szparagów! I ich 7 tajemnic.

 

Spargelsilvester to Sylwester Szparagów. Po nim następuje szparagowy Nowy Rok czyli przygotowanie roślin do przetrwania zimy i nowego sezonu.

Spargelsilvester obchodzony jest w Niemczech i Austrii w dniu św. Jana czyli 24 czerwca. To dzień uważany za oficjalny koniec zbioru szparagów. Już w nocy z 23 na 24 czerwca rozpoczyna się świętowanie, obchodzone przy ogniskach i w otoczeniu fajerwerków.

24 czerwca to biblijny dzień narodzin Jana Chrzciciela. Według wierzeń ogniska rozpalane tego dnia powstrzymują choroby, chronią bydło i wypędzają demony. To czas w roku bezpośrednio następujący po przesileniu letnim, od którego zaczyna ubywać dnia.  I choć są w Niemczech rolnicy, którzy nie kończą zbiorów przed lipcem, to większość za nic nie tknie swoich szparagów po 24 czerwca powtarzając, że oczywiście nie wierzą w żadne zabobony, a podstawą ich działań jest nowoczesna wiedza o agrobiznesie, która dowodzi, że wydłużanie zbiorów szparagów przynosi trwały, negatywny wpływ na rośliny, a w konsekwencji zmniejszenie przyszłorocznych plonów nawet o kilkadziesiąt procent.  

To prawda. Byliny, jakimi są szparagi potrzebują ponad 100 dni by wzmocnić się po okresie wegetacji i zbiorów, przygotować do mrozów i w dobrej kondycji przetrwać zimę. Dzięki temu w kolejny sezon wchodzą zdrowe i dorodne rośliny, które wydadzą obfite plony.  

 

7 tajemnic szparagów, jak znalazł na przyszły sezon

1.Pisk oznaką świeżości

Świeżość to kluczowa cecha dobrych szparagów. Przed zakupem warto więc ocenić ich świeżość: końcówki łodyżek powinny być gładkie i wilgotne oraz powinny łatwo się łamać. Przy pocieraniu łodyżek o siebie, świeże szparagi wydają cichy pisk.  

 

2.Jedzcie je na surowo

Niemal wszystkie przepisy ze szparagami, zwłaszcza białymi, zalecają gotowanie, smażenie lub pieczenie szparagów przed podaniem. Ale można je jeść także na surowo np. zamarynowane, podane w sałatce. Zaskoczeniem będzie ich zmieniony smak. Bo ten który znamy pojawia się dopiero gdy szparagi miękną pod wpływem ciepła, np. gotowania.  

 

3.Szparagi można mrozić

Jeśli pragniecie przedłużyć szparagowy sezon, po prostu je zamroźcie. Przed zamrożeniem szparagi należy oczyścić i obrać. Nie gotujcie ich, nie blanszujcie żeby zachować wartości odżywcze i smak. Zamrożone szparagi wystarczy wrzucić do osolonego wrzątku bez uprzedniego rozmrażania. Zamrożone można przechowywać do 6 miesięcy.  

 

4.Uważajcie na toksyny!

Wiedzieliście, że szparagi to rośliny trujące? Oczywiście nie łodyżki, tylko czerwone jagody wyrastające z naziemnych łodyżek z liśćmi. Jagody szparagów zostały oficjalnie sklasyfikowane jako lekko toksyczne, zjedzenie choćby kilku powoduje wymioty i ból brzucha. Po zjedzeniu jagód szparagów należy pić dużo płynów. W przypadku zjedzenia dużej ilości, lub zjedzeni jagód przez dzieci, należy skonsultować się z lekarzem.  

 

5.Alergia na szparagi

Objawy alergiczne, zwane "świerzbem szparagowym" na szczęście nie występują często. Jednak osoby wrażliwe mogą zaobserwować u siebie reakcje alergiczne wywołane przez sok ze szparagów, wyciekający podczas ich obierania. Podrażnienia mogą obejmować skórę, oczy czy wywoływać alergiczny nieżyt nosa.  

 

6.Strach przed szparagami

Ludzie miewają najdziwniejsze lęki. Znana jest Triskaidekafobia czyli chorobliwy lęk przed liczbą 13, Alektrofobia - wyolbrzymiona obawa przed kurczakami czy Dendrofobia będąca strachem przed drzewami i lasami. Są też tacy, którzy cierpią na Spargarofobię czyli nieopanowaną obawę przed…..szparagami.  

 

7.Co wiśnie mają wspólnego ze szparagami?

Jak wspominaliśmy, sezon na szparagi jest bardzo krótki. Gdy lato dopiero rozkwita, już kończą się zbiory szparagów. Średniowieczni chłopi z terenów dzisiejszej Bawarii mawiali "Gdy wiśnie czerwone, szparagi martwe"  

 

Przed nami końcówka szparagowego sezonu, warto więc w pełni ją wykorzystać.

Chyba, że....zamrozicie zapas szparagów we własnym zamrażalniku. Wtedy ze szparagowych przepisów będziecie mogli korzystać aż do stycznia