Sezon na bób. Nie przegap go!

 

Bób został udomowiony na Bliskim Wschodzie około 3000 w p.n.e. Zwany fava lub faba był uprawiany wszędzie tam, gdzie osiedlali się ludzie.  

Egipcjanie, Rzymianie i Grecy uprawiali bób od wieków i w tych rejonach do dziś zbiory bobu na wsiach wywołują wielkie podekscytowanie i są uroczyście świętowane.  

W Wielkiej Brytanii i w basenie Morza Śródziemnego, bób był jedynym znanym i uprawianym suchym strąkiem i nawet słynna francuska zapiekanka „cassoulet” była robiona z bobu, zanim zwykła fasola przekroczyła Atlantyk.  

 

Jak jeść bób?

Ludzie dzielą się na tych, którzy jedzą bób ze skórką i tych, którzy zawsze ją zdejmują choćby bób był młodziutki, a skórka mięciutka i pełna składników odżywczych. Ja proponuję pewien rozsądny kompromis: jedz go ze skórką gdy bób jest naprawdę młody, a skórka bardzo miękka. Usuwaj skórkę gdy na starszych strąkach staje się twardsza.

 

Bób w sklepach 

Bób dostępny jest w sprzedaży już od wczesnego lata. Młody bób ma intensywnie zielony kolor i bardzo delikatną skórkę i warto go przyrządzać i jeść w całości, ze skórką , w której znajduje się wiele składników odżywczych.  Bób w sklepach i na straganach sprzedawany jest w plastikowych torbach. Żeby uniknąć zaparzania się bobu w torbie, dobrze jest po przyniesieniu do domu od razu przełożyć go do miski. 

 

Wartości odżywcze w 100 g ugotowanego bobu   

 

W 100g 

%RWS *

Wartość energetyczna 

110 kal 

Tłuszcz 

0,4 g 

0,6

Węglowodany 

19,7 g 

7,6 

Białko  

7,6 g 

15,2

Błonnik 

5,4 g 

18,9 

*/% RWS = dzienna referencyjna wartość spożycia 

 

Fragmenty pochodzą z książki Doroty Jaworskiej "A jak nie mięso, to co?

 A jak nie mięso to co? Kupisz ją tutaj