Czy tempeh jest passé? Dla młodych Indonezyjczyków tak, dla świata - nigdy w życiu!

 

Znacie tempeh? To posłuchajcie.

Tempeh to fermentowany produkt wytwarzany najczęściej na ziarnach soi przez kultury Rhizopus oligosporus. Proces wytrzaniania tempehu jest unikalny, odkryli go przed wiekami Indonezyjczycy (choć o tym, że ojczyzną tempehu wcale nie musi być Indonezja piszemy tutaj).

Tempeh został stworzony około XVI-XVIIw. i przez całe wieki był dla mieszkańców Środkowej Jawy ważnym źródłem białka w diecie. Dzięki fermentacji ziarno soi staje się nie tylko miękkie, ale także lekkostrawne, a zawarte w niej białko jest łatwo przyswajalne.

Tempeh jest więc żywnością wysokobiałkową, zdrową, probiotyczną, uznaną za produkt zdrowej żywności o wysokiej wartości odżywczej.

 

Indonezyjski tempeh w ślepej uliczce.

W Indonezji tempeh uważany jest za żywność niższej klasy społeczno-ekonomicznej. Jest to jeden z powodów, dla których rząd, decydenci i sektor prywatny długo nie poświęcali mu uwagi, przez co rozwój dobrej jakości indonezyjskiego tempehu, spełniającego międzynarodowe normy był stosunkowo powolny.

Tradycyjny tempeh wciąż produkowany jest w małych manufakturach, często w warunkach sanitarnych, w jakich powstawał przed wiekami. Produkcja wysokiej jakości tempehu w Indonezji to tylko 30% rynku. 70% tego dobrej jakości tempehu pochodzi z importu.

Bo świat w międzyczasie pokochał tempeh i zaczął wytwarzać go lepiej niż w Indonezji. A młodzi Indonezyjczycy, wcale nie są dziś entuzjastycznie nastawieni do jedzenia tempehu. Jak młodzież na całym świecie wolą pizzę czy burgery. 

 

Czy UNESCO ocali indonezyjskie "złoto"?

Jednak sytuacja tempehu właśnie się zmienia: rząd Indonezji uznał tempeh na narodowe dziedzictwo kulturowe. Rodzimi miłośnicy tempehu uważają, że to doskonała trampolina do zdobycia dla tempehu międzynarodowego uznania i przygotowują się do zgłoszenia w 2021 roku tempehu do UNESCO jako niematerialne, światowe dziedzictwo kulturowe.

Made Astawan, szef Indonezyjskiego Forum Tempehu twierdzi, że gdy tempeh zyska większe międzynarodowe uznanie, a indonezyjska młodzież zobaczy, że jest powszechnie podawany w hotelach czy na pokładach samolotów od Japonii, po Wielką Brytanią, zacznie z dumą sięgać po tempeh. Liczy też na to, że indonezyjscy, kreatywni kucharze czy przedsiębiorcy, wprowadzą więcej innowacji do tego znakomitego produktu, zarówno w zakresie jego podawania jak i oczywiście wytwarzania.

I znów będą dumni że swojego dziedzictwa narodowego.

 

Prawdopodobnie najlepszy tempeh na rynku kupisz tutaj >> Tempeh naturalny GOLD

Możesz też kupić tempeh starter i zrobić własny tempeh w domu. Kilogramy tempehu!

Tempeh starter jest tutaj >> Tempeh Starter