A jak nie mięso, to co? Książka kucharska nie tylko dla wegan

 

Autorka nie ukrywa, że po przejściu na weganizm tęskniła za smakiem mięsa. Bazując wyłącznie na roślinnych składnikach i inspirując się kuchnią z różnych stron świata, zaczęła tworzyć nowe wersje ulubionych dań. Opracowała zbiór 120 potraw, w których zawarła propozycje zarówno dla miłośników tradycyjnych smaków, jak i tych spragnionych nowych, zaskakujących receptur. 

Od wydawcy: Wydawnictwo Pascal

 

Ta książka powstała dla wszystkich tych, którzy chcą ograniczyć mięso w swojej kuchni.

Opowiada o zamiennikach mięsa, produktach, które z racji swoich własności odżywczych (soja, tofu, tempeh) lub tekstury i zdolności do łatwego wchłaniania aromatów przypraw (seitan, chlebowiec, yuba, groch) mogą się upodobnić w potrawach do mięsa.

Przedstawione tu produkty zostały tak dobrane aby z jednej strony pokazać te, które są najpowszechniej używane jako zamienniki mięsa i łatwo dostępne w sklepach (suche strączki, tofu, białko teksturowane), ale zaprezentować również te, które trafiają z reguły do koszyków wegetarian i wegan (tempeh, seitan, chlebowiec), a nawet, z racji konsystencji czy zapachu, są kupowane jedynie przez bardzo wąską grupę amatorów mocnych kulinarnych wrażeń (yuba, natto, tofu fermentowane).

Wydawało mi się, że sporo wiem o różnych składnikach kuchni roślinnej. Myliłem się i dowiedziałem się o tym dzięki tej książce. Dziękuję za nią i.....smacznego.

Dariusz Gzyra, autor książki "Dziękuję za świńskie oczy"

 

Przygotowując dania z zamiennikami mięsa, sięgnąłam oczywiście po takie, w których produkt występuje w roli mięsa - w pasztetach, kotletach, gulaszach, potrawkach, zupach czy tradycyjnych daniach kuchni egzotycznych, z których pochodzi. Ale nie tylko. Nie zna tofu ten, kto nie zrobił z niego tofucznicy czy tofurnika. Dlatego, aby pokazać wszechstronność prezentowanych produktów, pojawiły się tu także dania tradycyjnie przyrządzane nie z mięsa, a z jajek, w tym desery. To one ostatecznie ukazują wszechstronność opisywanego produktu. I taka jest ta książka. Przedstawia produkty będące zamiennikami mięsa i pokazuje wszechstronność ich zastosowania w potrawach.

Proste przepisy ułatwiające zmianę codziennych nawyków żywieniowych. Dzięki tym potrawom nawet nie zauważysz, gdy przestaniesz być mięsożercą. Autorka czerpie inspiracje z najlepszych kuchni świata, tu nie ma mowy o kulinarnej nudzie!

Ewa Wagner, Magazyn "Kuchnia"

 

W książce poza przepisami z konkretnymi zamiennikami mięsa znajduje się obszerna część poradnikowa. Można przeczytać o tym czym jest smak umami i w jakich produktach można go znaleźć, a także o ważnych przyprawach i dodatkach wzbogacających smak potraw z zamiennikami mięsa.

Każdy rozdział poświęcony zamiennikowi  mięsa  takiemu jak tofu, tempech czy zwykły groch, rozpoczyna się od jego historii, przedstawia sposób powstawania, smak, konsystencję, rodzaje dostępne na rynku oraz sposoby wykorzystania w potrawach.

Dalej następują już tylko przepisy, przepisy, przepisy....

 

Zapraszam do kupowania, korzystania, gotowania. Smacznego!

Dorota Jaworska

Autorka książki "A jak nie mięso, to co?"

 

Książkę kupisz tutaj 

A jak nie mięso to co