5 tajemnic tofu, które warto znać.

 

"Najtrwalszymi zasadami wszechświata są przypadek i błąd" (Frank Herbert, Diuna)

Jest wiele opini na temat tego jak wynaleziono tofu. Jedna z nich mówi, że to był czysty przypadek. Ktoś gotował soję, przez przypadek przyprawił ją solą morską i tak się okazało…., że sole które przez kolejne stulecia będą wykorzystywane do koagulacji mleka sojowego w produkcji tofu pochodzą właśnie z soli morskiej.

 

Tofu czyli zsiadła fasola

Słowo "tofu" to słowo japońskie pochodzące od mandaryńskiego "doufu" co dosłownie oznacza zsiadłą fasolę.

 

Ten smak to zwykłe czary

Są tacy, którzy mówią, że tofu nie ma smaku. To tylko część prawdy. Faktycznie, tofu ma neutralny smak, ale za to bardzo dobrze pochłania aromaty z zewnątrz. Z przypraw, ziół, tłuszczy. Daje się z niego przygotować potrawę w niemal każdym stylu. Także desery.

 

Tofu tysiąca warstw

Mrożenie tofu powoduje zamianę wody w kryształki lodu, które przebijają ściany komórkowe powodując, że w kostce tofu powstaje wiele szczelin. Mrożone tofu Chińczycy nazywają "Tofu tysiąca warstw". Proces mrożenia usuwa wilgoć i zmienia wiązania molekularne, które ją utrzymują. Po rozmrożeniu tofu jest twardsze, nabiera gumowatej tekstury i żółtego koloru. 

 

Stinky tofu!

Całkiem niedawno, w pięknym chińskim miasteczku Pingyao, władze miasta zakazały sprzedawania niektórych rodzajów tofu, na przykład fermentowanego tofu (Stinky Tofu) i innych, które choć uznawane są za przysmaki, wydzielają bardzo nieprzyjemne zapachy. Na decyzję miasta wpłynęły skargi turystów, którzy narzekali na przykry zapachy dochodzące ze sklepów i restauracji, podczas ich spacerów wąskimi uliczkami miasta.

 

A jeśli i Ty chcesz spróbować stinky tofu, mamy je dla Ciebie tutaj  Stinky Tofu

Nie masz odwagi spróbować fermentowanego tofu? Nie każdy ma, wybierz więc klasyczne, jest tutaj  Tofu Naturalne Lunter